عجمان

 شهر شیخ نشین امارات متحده عربی

عجمان

عجمان یکی از امیرنشین‌های هفت‌گانه امارات متحده عربی است. امارت عجمان کوچک‌ترین امیر نشین امارات متحده عربی است که بین امارت شارجه و امارت ام‌القوین محصور شده و در ۵۱ ـ ۶۰ طول شرقی و در ۲۲ ـ ۲۶ درجه عرض شمالی از نصف‌النهار مبدأ واقع شده‌است.

مساحت امارت عجمان در حدود ۲۵۹ کیلومتر مربع است ودر حدود ۳۳ درصد از خاک کشور امارات متحده عربی را در بر می‌گیرد. عجمان کوچک‌ترین امارت از امارات هفت‌گانه امارات متحده عربی است. طول ساحل آن ۱۶ کیلومتر است. این امیرنشین دو قطعه جدا و دور افتاده به نامهای مصفوت و منامه دارد.

عجمان از آنجاست که در سده دهم هجری قمری شاخه‌ ای از قبیله بزرگ العجمان از بادیه نجد در شبه‌جزیره عربستان به این منطقه مهاجرت کردند و قبیله العجمان از سلاله نشوان بن مرزوق بن علی بن هشام المرزوقی از بطن یام هستند. نام منطقه پس از ورود قبیله العجمان يا همان عجمان گذاشته شد. قبل از ورود قبیله العجمان ، منطقه خالی از سکنه بوده‌است. شاخه دیگری از همین قبیله العجمان به سر پرستی راشد بن نشوان به بر فارس رسیدند ودر مغویه مستقر شدند ومدتها مناطق گسترده‌ای از شیبکوه رازیر نفوذ داشته‌اند. ازمشهورترین حکمرانان قبیله العجمان در بر فارس شیخ سلطان المرزوقی بود که آثار کاخ بزرگ او که به قلعه شیخ سلطان مشهور است در مغویه باقی است.

عجمان
روستای مصفوت از توابع امارت عجمان است. این روستا در حدود ۱۱۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد و در وسط خاک سلطنت عمان قرار دارد، اما از طرف جنوب به روستای حتا متصل شده‌است که از توابع امارت دبی است و خود روستای حتا نیز در خاک عمان محصور شده است.
روستای منامه در شمال شرقی امارت عجمان واقع شده‌است و در حدود ۸۰ کیلومتر از امارت عجمان فاصله دارد، این روستا بین خاک راس‌الخیمه و خاک فجیره محصور شده‌است. حاکم امارت عجمان شیخ حمید بن راشد النعیمی ویکی از اعضاء هفت‌گانه مجلس ملی اتحادی است.

در حال حاضر عجمان يكي از مناطق آزاد تجاري كشور امارات محسوب مي شود. اقتصاد عجمان در گذشته به طور سنتی در ماهیگیری و تجارت بوده است ولي امروزه با توجه به نزديكي اين شهر به شهرهاي دبي و شارجه توانسته است فرصتهاي جديدي در جذب سرمايه هاي خارجي در بخشهاي صنعتي ، تجاري و آموزشي نمايد.
با توجه به برنامه توسعه مراكز خريد و فروشگاهي در اين شهر در آينده ميتوان يكي از منابع درآمدي اين شهر را صنعت توريسم بحساب آورد.
با توجه به ايجاد مناطق آزاد در عجمان بسياري از شركتها سعي در راه اندازي طرح هايي براي جذب سرمايه هاي خارجي دارند. اين طرح ها بيشتر در زمينه صنعت ساخت و ساز بويژه در بخش مسكن است.
همچنین اين شهرمیزبان موسسات آموزشی نظير دانشکده پزشکی خلیج و کالج دانشگاه علم و صنعت عجمان مي باشد

با توجه به نزديكي دبي به عجمان بيشتر توريستها خريد هاي خود را از مراكز خريد دبي انجام ميدهند كه داراي تنوع زيادي از كالاها و محصولات است ولي با اين وجود عجمان داراي مراكز خريد و بازارهايي مانند بازار مركزى عجمان ، بازار الزهرا ، ام سيتي مارت و هايپر ماركتهايي مانند سيتي سنتر مي باشد.

موزه عجمان امارات

عجمان

موزه عجمان گردشگران تور دبی یکی از جاذبه های گردشگری بسیار پر بازدید در امارات است. این موزه بخشی از امارت معروف عجمان است که در واقع زیر مجموعه ای از این امارت محسوب می شود. تعداد گردشگران سالیانه ی این موزه را نمی توان شمرد. و این یعنی موزه حرف هایی برای گفتن دارد. بازدید کنندگان ساکنان داخلی و خارجی امارات هستند.

مسافرین تور دبی این موزه در مرکز شهر عجمان در امارات واقع شده که محل دایر شدن آن قلعه معروفی به نام قلعه الحصن است.  این بنای بسیار با عظت در سال ۱۷۷۵ میلادی ساخته شده است و از همان موقع مورد استقبال هنر دوستان و تاریخ دوستان بوده است. البته موزه ی موجود در قلعه مدت ها بعد ساخته شده که سال تاسیس آن را ۱۹۸۷ میلادی دانسته اند. حدود ۴ سال پس از ساخت آن مقامات دولتی این محل موزه را در سال ۱۹۹۱ افتتاح کرده اند.

این موزه متفاوت است چرا که در آن به طور کاملا لایو و زنده سبک زندگی مردم قدیم در این منطقه و به طور کلی امارات را به تصویر کشیده اند. بسیاری از آثار قدیمی و سنگ نوشته ها هم در این موزه برای دیدن قرار داده اند این آثار تاریخی از کوه های مهمی مثل مصفوت و مزیرع آورده شده اند.

ظروف سفالی زیادی هم برای نمایش قرار داده اند.

تصاویری از خانه حکمای پیشین، هدایای یادبودی به آن ها مدال ها و خطوط و صحیفه های تاریخی زیادی برای دیدن قرار داده اند.

عجمان

گردشگران تور دبی این موزه محل دارو شناسی جالبی هم هست چرا که در قسمتی از موزه دارو های سنتی بسیاری برای نمایش قرار داده اند که می توان از افراد مرتبط خواص و محل تهیه آن ها را پرسید و برای مصرف خریداری کرد.